Pe 17 iunie 2009 porneam impreuna cu vecinul nashul muck primul blog din Romania dedicat fenomenului BoardGames, jocuri pe tabla sau jocuri de societate daca vrem sa fim rigurosi si sa traducem in romana. Ne-am apucat de blog la ideea lui muck, tocmai descoperise de vreo 3-4 luni aceste jocuri la un coleg de munca.

La momentul respectiv informatii in limba romana (review-uri si regulamente) se gaseau pe site-urile importatorilor, discutii intre pasionati se purtau pe ceva pagini obscure in forumuri ce aveau sau nu legatura cu subiectul boardgames.

Incepand cu luna septembrie 2010 si pana in luna martie 2012, impreuna cu Ceainaria Tabiet, am organizat peste 75 de intalniri de boardgames in cadrul carora cei care treceau pragul ceainariei, puteau juca/testa diferite titluri.

In anul 2012 am inceput un nou proiect - Jocul Anului in Romania - pentru a vedea ce jocuri noi sunt apreciate in Romania, incercand sa oferim producatorilor/importatorilor romani directii in alegerea jocurilor cerute de comunitatea jucatorilor din Romania.




ATENTIE! BoardGames BLOG nu comercializeaza jocurile de societate prezentate! Daca doriti sa cumparati, contactati magazinele partenere (cele care au banner in dreapta sus)!








Aparitii/Mentiuni Boardgames BLOG in on-line, print sau radio. Multumim!

13 Aprilie 2012 - BoardGameGeek http://boardgamegeek.com/blogpost/9530/links-honors-for-eclipse-china-moves-to-the-stars

20 Februarie 2012 - BoardGamers.ro http://boardgamers.ro/de-unde-ne-informam-despre-jocuri-de-societate/

14 februarie - Chelaru Mihaela https://chelarumihaela.wordpress.com/2012/02/14/fascinatia-jocurilor-de-societate/

12 ianuarie 2012 - Acolade http://acolade.wordpress.com/2012/01/12/gasca-facem-un-joc/

10 Noiembrie 2011 - Catalina Zaharia http://zahcatalina.wordpress.com/2011/11/10/hai-la-joaca/

15 Iulie 2011 - Ring in Centrul Vechi http://www.ringincentrulvechi.ro/timp-liber/cavaleri-exploratori-si-fermieri-la-lupta-in-cafenele-752

13 iunie 2011 - Caiete Silvane http://www.caietesilvane.ro/indexcs.php?cmd=articol&idart=1409

27 Aprilie 2011 - Romania Libera http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/reportaj/baietii-destepti-din-industria-jocurilor-223538.html (si in varianta tiparita)

18 Aprilie 2011 - Peretele Media http://peretelemedia.wordpress.com/2011/04/18/despre-jocuri-si-alte-tabieturi-intr-un-colt-de-bucuresti/

14 Aprilie 2011 - Radio Romania Actualitati http://www.romania-actualitati.ro/reportajul_zilei-27946 (in varianta audio)

28 Martie 2011 - Gabriela Rusu http://gabrielarusu.blog.com/2011/03/28/boardgames-and-more/

21 februarie 2011 - Blog MakeMeHappy http://blog.makemehappy.ro/tips-tricks/risk-cat-la-suta-e-noroc/

10 Februarie 2011 - Blog MakeMeHappy http://blog.makemehappy.ro/tips-tricks/pentru-fanii-boardgames-urilor/

15 Decembrie 2010 - Teen Press http://www.teenpress.ro/articole/boardgames/

13 Decembrie 2010 - Springflower24 BLOG http://springflower24.wordpress.com/2010/12/13/ziua-12-ceainariile-o-alternativa-pentru-serile-reci-de-decembrie/

18 Octombrie 2010 - Raluk.ro http://www.raluk.ro/activitate-de-toamna-in-bucuresti-board-games-prieteni-si-ceai/

16 Iulie 2010 - omucu.blogspot.com http://omucu.blogspot.com/2010/07/boardgames-sau-jocuri-de-societate.html

31 Mai 2010 - CeRecomand.ro http://www.cerecomand.ro/it-electronice/initiative-ro-10-spamul-de-vineri-4/

16 Mai 2010 - Daily Business http://www.dailybusiness.ro/stiri-lifestyle/piticot-da-noroc-cu-bancherii-din-monopoly-jocurile-de-societate-sau-cum-fugi-de-consola-video-42169

29 Noiembrie 2009 - Capital.ro http://www.capital.ro/articol/jocurile-de-societate-un-alt-gen-de-networking-127357.html



Despre autori

Costin Adrian Manolescu (Costy) - Profil